Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolne wnioski - Uwagi i propozycje na różne tematy
Autor Wiadomość
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #332
RE: Wolne wnioski - Uwagi i propozycje na różne tematy
(2022-10-03 18:36)Gość napisał(a):  Witam. Nie będzie Panie Mariuszu filmu z komisji i rady?

Witam,

niestety nie mogłem być na komisji i na sesji, więc nie będzie nagrania. Nagranie z sesji powinno być wkrótce na stronie gminy.
https://transmisjaobrad.info/channels/4/gmina-mielec

Pozdrawiam
Mariusz Kawalec




DRUGI POST

(2022-09-23 07:11)Mariusz K. napisał(a):  
(2022-09-22 12:13)Gość napisał(a):  Witam. Mam pytania w sprawie śmieci.

1. Jak gmina weryfikuje ilość zgłoszonych mieszkańców w danym domu według złożonej deklaracji.
2. Czy gmina weryfikuje czy domy zgłoszone jako niezamieszkałe faktycznie takie są?
3. Jak gmina sprawdza czy ludzie faktycznie kompostują odpady zielone zgodnie ze złożoną deklaracją?

Powyższe pytania kieruje bo głupio się czuję jak po informacjach o kontrolach kompostowników widzę, że sąsiad kupuje szybko taki plastikowy a potem przez caly rok przy większym wietrze lata on po podwórku. Albo jak przejeżdżam obok takiego domu gdzie mieszka spora liczba imigrantów i nigdy jeszcze nie wiedziałem by wystawiali kosz czy worki. Albo też jak słyszę o sytuacjach, że ktoś mieszka u nas w gminie ale jeździ za granicę na miesiąc czy dwa więc tu do śmieci na caly rok już się nie zalicza...
Rozumiem wysokie opłaty, ale dlaczego mam sumiennie segregować odpady czy płacić za "innych", którzy kombinują by tylko zmniejszyć liczbę osób zamieszkałych w deklaracji.
I też nie chodzi o to by chodzić na kogoś donosić. Od tego jest gmina by przeprowadzić kontrolę jeśli są do tego powody. Na podstawie np. poboru wody można określić czy dany dom jest zamieszkały albo czy faktycznie mieszka w danym domu zadeklarowana ilość osób. Raczej 1 osoba nie będzie zużywać tyle wody co kilkuosobowa rodzina.
Pozdrawiam

Witam,

pytania przesłałem do gminy i po otrzymaniu odpowiedzi umieszczę ją w kolejnym wpisie.
Ja będąc członkiem Komisji Rewizyjnej podczas jednej z kontroli zauważyłem, że w protokołach z kontroli kompostowników przewijają się nazwiska pracowników gminy, jak i nazwiska osób, które wiem, że są znajomymi Wójta. Mówiłem o tym na jednej z sesji. Niech każdy wyciągnie wnioski co daje taka kontrola.

Pozdrawiam
Mariusz Kawalec

Witam,

otrzymałem dziś odpowiedź z gminy.

"Odp.1 i 2 Weryfikacja ilości osób zadeklarowanych to w głównej mierze weryfikacja z bazą ewidencji ludności (meldunki, urodzenia, zgony). Kompleksowo weryfikowana jest baza opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zestawieniu z geoportalem oraz z mapą google oraz wykazem adresowo- mieszkaniowym. W przypadku wszelkich rozbieżności mieszkaniec wzywany był do złożenia wyjaśnień. W pytaniu poruszono problem definicji „zamieszkania” Jak należy rozumieć termin „zamieszkanie”? Według prawa jest to pobyt w określonym miejscu, którego celem jest zaspokajanie potrzeb życiowych, związanych przede wszystkim z nocowaniem, wypoczynkiem i spożywaniem posiłków. Poprzez miejsce zamieszkania należy rozumieć lokal, który we wskazanym okresie czasu stanowi centrum życia domowego i interesów życiowych. Minimalny okres, jaki powinno się spędzić pod wskazanym adresem, aby można było uznać go za miejsce zamieszkania, wynosi miesiąc. Co ważne, z perspektywy przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (w przeciwieństwie do zapisów Kodeksu cywilnego) nie ma znaczenia to, czy zamierza się pozostać we wskazanym miejscu na stałe. Nawet jeżeli planuje się zajmować je jedynie przez miesiąc, w rozumieniu ustawy.

Odp.3

Kontrole dotyczą wyłącznie osób, które zadeklarowały posiadanie kompostownika i korzystają z ulgi. Kontrole przeprowadzają upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy. W trakcie kontroli, pracownicy wykonują dokumentację fotograficzną kompostowników oraz znajdujących się w nich bioodpadów. Właścicielowi nieruchomości, korzystającemu ze zwolnienia z tytułu kompostowania bioodpadów, a który:

nie posiada kompostownika przydomowego lub

nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym lub

uniemożliwia lub upoważnionej przez Wójta osobie dokonanie oględzin nieruchomości,

na podstawie art. 6k ust. 4b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Wójt Gminy stwierdza w drodze decyzji, utratę prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z w/w przesłanek. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dot. kompostowania bioodpadów, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna, i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi".


Pozdrawiam
Mariusz Kawalec
2022-10-03 21:52


Wiadomości w tym wątku
Ośrodek Zdrowia w Woli Mieleckiejne tematy - Pacjent - 2013-01-11, 12:12
RE: Wolne wnioski - Uwagi i propozycje na różne tematy - Tomasz Ortyl -Gmina Mielec - 2017-09-25, 09:30
RE: Wolne wnioski - Uwagi i propozycje na różne tematy - TO JA jasiekz Zowirzbia - 2019-11-28, 14:01
RE: Wolne wnioski - Uwagi i propozycje na różne tematy - Mieszkaniec W.M - 2021-01-03, 18:51
RE: Wolne wnioski - Uwagi i propozycje na różne tematy - Mariusz K. - 2022-10-03 21:52

Skocz do: