Napisz nową odpowiedź
Odpowiedź w wątku: Wolne wnioski - Uwagi i propozycje na różne tematy
Login:
Temat:
Ikona posta


Wiadomość:
Emotikony
:angel: :@ :blush: :s
:dodgy: :exclamation: :heart: :huh:
:idea: :sleepy: :-/ :)
;) :cool: :D :P
:rolleyes: :shy: :(  
Proszę wybrać numer: 8
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Opcje posta:
Subskrypcja wątku:
Wybierz sposób subskrypcji tego wątku. (tylko dla zarejestrowanych)

Podgląd wątku (od najnowszej odpowiedzi)
Napisane przez Gość - 2024-06-25 07:49
Czy ruszy w końcu sprawa z kontrolami mieszkańców co do segregacji odpadów. Z własnego toczenia wiem i widzę, jak mieszkańcy wyrzucają do kosza gruz i inne tego typu odpady budowlane, zielone mimo kompostownika, który stoi pusty tak samo. Dlaczego ja mam płacić tyle samo i segregować?!! Tak samo sprawa z liczba osób. Przecież niektórzy jawnie zgłaszają mniej osób i od długiego czasu nikt tego nie weryfikuje.

Druga sprawa ścieki. Jak wygląda liczba przyłączy w miejscowościach w których jest kanalizacja? To powinno być minimum 90%.

I trzeba też wprowadzić jasne zasady co do wywozu szlamu z oczyszczalni przydomowych. Teraz nikt tego nie kontroluje i coraz więcej ludzi tego nie wywozi przez co korzystanie z oczyszczalni staje się bardzo opłacalne kosztem kanalizacji.
Napisane przez Mariusz K. - 2024-05-19 13:20
(2024-05-19 10:02)Gość napisał(a):  Ma Pan rację, zadho kiedy pracownicy mają taką podwyżkę jak inflacja. W zdecydowanej większości miesięcy mają większą...
W ostatnich 10 latach było tylko kilka miesięcy kiedy inflacja była wyższa niż wzrost płac...

Widocznie żyjemy w innych kręgach, bo w moim otoczeniu inflacja była większa niż wzrosty zarobków. Kilka miesięcy inflacji może przynieść skutki, że nie nadrobimy jej przez kilkanaście lat. Policzmy koszty: żywność, energię, paliwo, usługi itp. to pomimo wzrostu płac mniej nam zostaje. Przynajmniej w moim otoczeniu.
Napisane przez Gość - 2024-05-19 10:02
Ma Pan rację, zadho kiedy pracownicy mają taką podwyżkę jak inflacja. W zdecydowanej większości miesięcy mają większą...
W ostatnich 10 latach było tylko kilka miesięcy kiedy inflacja była wyższa niż wzrost płac.

Samorząd funkcjonuje na takich zasadach a nie innych. Skoro podatek od nieruchomości jest ważna składową budżetu to powinien być indeksowany o wskaźnik inflacji. A jeśli Panu się obecne obwarowanie prawne nie podoba to niech Pan lobbuje za innymi rozwiązaniami wyżej, a nie osłabia możliwości finansowe a co za tym idzie inwestycyjne naszej gminy.

pozdrawiam.

Płaca powinna być wyższa w dwóch przypadkach. Jeśli osoba ma doświadczenie na danym stanowisku, lub/i wykazała się działaniem przez jakiś okres czasu. Tu mamy podwyżkę za nic.
Napisane przez Mariusz K. - 2024-05-19 09:18
(2024-04-08 15:38)Gość napisał(a):  Gratulacje za wybór na radnego.
Jednak wybory na wójta powinny dać trochę do myślenia. Ludzie oczekują inwestycji i pozytywnych działań a nie populizmu z obniżkami podatku. Naprawdę ludzie są coraz bardziej ogarnięci i wiedzą, że inwestycje nie biorą się z niczego, że gmina musi mieć środki na działanie. Podwyżka podatku od nieruchomości to tak naprawdę utrzymanie jej na stałym poziomie w stosunku do płac i cen w gospodarce.
Jeśli są możliwości oszczędności i zwiększenia dochodów to jak najbardziej. Będziemy mieć na wkład własny do środków unijnych.

Dzień dobry,

dziękuję i oczywiście każde poddanie się pod ocenę wyborców analizuję, a co do podatków, to może tak to być odbierane - rozumiem. Natomiast moje podejście do podatków jest inne i uważam, że podatki powinniśmy płacić od zarobionych pieniędzy. Co później z nimi robimy, to nasza sprawa. Możemy jeździć po świecie i tak wydać nasze pieniądze. Możemy kupić działkę i ją wg naszych potrzeb zabudować. Jeżeli zrobiliśmy to za opodatkowane pieniądze, to nie znajduję uzasadnienia, aby płacić podatki za dom, garaż itp. na naszej działce. Takie jest moje podejście, którego półki co nie zmieniłem. Proszę pamiętać, że mamy jeszcze podatki od towarów, usług i VAT. Moim zdaniem samorządy powinny funkcjonować w obrębie tych wymienionych podatków.

W obecnej sytuacji w przypadku sporej inflacji samorząd podnosząc podatki o wskaźnik inflacji może doprowadzić do niewydolności finansowej mieszkańców. Mieszkańcy rzadko kiedy mają od pracodawcy podwyżkę na poziomie inflacji. Rosnące koszty i dodatkowo podatki mogą niszczyć społeczeństwo. Trzeba mieć to na uwadze.

Pozdrawiam
Mariusz Kawalec

(2024-05-19 08:40)Gość napisał(a):  Przy podwyżce pensji wójta mówił Pan radny coś o inflacji. Fajnie. Szkoda tylko, że gdy są ustalane stawki podatku od nieruchomości to nie wspomina Pan, że stawki rosną właśnie o wskaźnik inflacji czyli tak naprawdę pozostają na tym samym poziomie w stosunku do sytuacji gospodarczej.

Dzień dobry,

Moje podejście do podatków jest inne i uważam, że podatki powinniśmy płacić od zarobionych pieniędzy. Co później z nimi robimy, to nasza sprawa. Możemy jeździć po świecie i tak wydać nasze pieniądze. Możemy kupić działkę i ją wg naszych potrzeb zabudować. Jeżeli zrobiliśmy to za opodatkowane pieniądze, to nie znajduję uzasadnienia, aby płacić podatki za dom, garaż itp. na naszej działce. Takie jest moje podejście, którego półki co nie zmieniłem. Proszę pamiętać, że mamy jeszcze podatki od towarów, usług i VAT. Moim zdaniem samorządy powinny funkcjonować w obrębie tych wymienionych podatków.

W obecnej sytuacji w przypadku sporej inflacji samorząd podnosząc podatki o wskaźnik inflacji może doprowadzić do niewydolności finansowej mieszkańców. Mieszkańcy rzadko kiedy mają od pracodawcy podwyżkę na poziomie inflacji. Rosnące koszty i dodatkowo podatki mogą niszczyć społeczeństwo. Trzeba mieć to na uwadze.

Pozdrawiam
Mariusz Kawalec

(2024-05-18 08:41)Gość napisał(a):  Panie Kawalec, pytam, czy ta podwyżka dla wójta to z naszych podatków??? Co się takiego stało że Pana już nie oburzają podwyżka za nic???, bo jak pamiętam to był Pan zdecydowanym przeciwnikiem podwyżek. Panie Kawalec czuć tu OBŁUDĄ na kilometr.

Dzień dobry,

pensja Wójta, jak i diety radnych wypłacane są z budżetu gminy, który w pewnej części składa się z naszych podatków.
Nadal jestem przeciwnikiem podwyżek, a co do ustalenia wysokości pensji Wójta, to takie zaproponowano i wiedziałem, że były trochę wyższe niż poprzednio, ale w części wynikały z tego, że "Nowy" Wójt ma więcej lat pracy, co też ma wpływ na jego wynagrodzenie.

Ponadto przepaść intelektualna i doświadczenie zawodowe między obecnym, a byłym Wójtem w mojej ocenie jest dużo większa niż ta podwyżka. Czas pokaże czy mam rację.

Pozdrawiam
Mariusz Kawalec
Napisane przez Gość - 2024-05-19 08:40
Przy podwyżce pensji wójta mówił Pan radny coś o inflacji. Fajnie. Szkoda tylko, że gdy są ustalane stawki podatku od nieruchomości to nie wspomina Pan, że stawki rosną właśnie o wskaźnik inflacji czyli tak naprawdę pozostają na tym samym poziomie w stosunku do sytuacji gospodarczej.
Napisane przez Gość - 2024-05-18 08:41
Panie Kawalec, pytam, czy ta podwyżka dla wójta to z naszych podatków??? Co się takiego stało że Pana już nie oburzają podwyżka za nic???, bo jak pamiętam to był Pan zdecydowanym przeciwnikiem podwyżek. Panie Kawalec czuć tu OBŁUDĄ na kilometr.
Napisane przez Gość - 2024-04-08 15:38
Gratulacje za wybór na radnego.
Jednak wybory na wójta powinny dać trochę do myślenia. Ludzie oczekują inwestycji i pozytywnych działań a nie populizmu z obniżkami podatku. Naprawdę ludzie są coraz bardziej ogarnięci i wiedzą, że inwestycje nie biorą się z niczego, że gmina musi mieć środki na działanie. Podwyżka podatku od nieruchomości to tak naprawdę utrzymanie jej na stałym poziomie w stosunku do płac i cen w gospodarce.
Jeśli są możliwości oszczędności i zwiększenia dochodów to jak najbardziej. Będziemy mieć na wkład własny do środków unijnych.
Napisane przez Mariusz K. - 2024-03-21 09:42
Dzień dobry,

Tak będzie
https://youtu.be/zCA_AYjIpqg

Pozdrawiam
Mariusz Kawalec
Napisane przez Gość - 2024-03-20 14:03
Będzie relacja ze spotkania w Trześni?
Napisane przez Gość - 2024-03-17 08:05
Minister sportu ogłosił nowe programy.
Budowę 1000 orlików
Budowę małych ślizgawek sezonowych.

Warto się zainteresować tymi tematami.
Napisane przez Gość - 2024-01-18 07:50
Oczekujesz czegoś od gminy, a czy zdajesz sobie sprawę, że gminy na to może być nie stać? Gmina w tej chwili dopłaca ci do śmieci. Dopłaca do kursów MKS. Łatwo jest wymagać, nie interesując się jaka jest sytuacja.
Napisane przez QWERTY - 2024-01-08 14:18
Zastanawiam się kiedy zacznie się odśnieżanie chodników przy gminnych i powiatowych drogach? Ten temat niedawno poruszał K. Gacek w odniesieniu do dróg powiatowych i odpowiedź jaka otrzymał (chyba od starosty) rozbroiła mnie. Wywody tego który sporządzał to pismo (zakładam że to prawnik) są tak sformułowane że wychodzi na to że mieszkańcy powiatu, a zatem i gminy są zobowiązani do uprzątania wszelakich chodników które są położone obok ich posesji, co niestety jest manipulacją i naciąganiem prawa. Istnieją bowiem wyroki sądowe, które stanowią w jakich okolicznościach mieszkaniec nie jest zobowiązany do wykonywania czynności porządkowych na chodniku. Odpowiedzialnym zatem za odśnieżanie w gminie i powiecie chciałbym zwrócić uwagę że igrają z ogniem i oby nie doszło do wypadku zwłaszcza z udziałem dzieci czy osób starszych przy ruchliwych drogach powiatowych. Właścicielom posesji mieszczących się przy chodniku ale nie bezpośrednio przy posesji (między chodnikiem a posesją występuje pas zieleni) śpieszę wyjaśnić że nie mają obowiązku uprzątnięcia chodnika gdyż czynność ta należy do zarządcy drogi. Nie mam zamiaru buntować tych którzy takie chodniki sprzątają, jest to chwalebne że wykonują to na koszt własny i własnymi siłami nie mniej jednak robią to w czynie społecznym, a faktycznie odpowiedzialne za to osoby nawet im nie podziękują za ich trud.
Napisane przez Mariusz K. - 2023-12-30 19:30
(2023-12-30 18:12)Gość napisał(a):  Dzięki za zainteresowanie. Fajnie jakby Pan wziął sprawę podłączania do kanalizacji i kontroli czy ludzie nie wpinają na lewo deszczówki i co jakiś czas dopytywał o to na radzie. Bo kontrole to jedno, ale ich jakość i późniejsze efekty to drugie.

Pozdrawiam, wszystkiego najlepszego na nowy rok.
Witam ponownie Smile

Były te tematy poruszane na komisjach. Dawałem nawet rozwiązania, jak to można sprawdzać, ale miałem wrażenia, że nie ma ze strony gminy chęci na takie działania.

Pozdrawiam
Mariusz Kawalec
Napisane przez Gość - 2023-12-30 18:12
Dzięki za zainteresowanie. Fajnie jakby Pan wziął sprawę podłączania do kanalizacji i kontroli czy ludzie nie wpinają na lewo deszczówki i co jakiś czas dopytywał o to na radzie. Bo kontrole to jedno, ale ich jakość i późniejsze efekty to drugie.

Pozdrawiam, wszystkiego najlepszego na nowy rok.
Napisane przez Mariusz K. - 2023-12-30 10:15
Dzień dobry,

dziękuję za te dwie wcześniejsze podpowiedzi. O kanalizacji już zamieściłem na stronie, a o odczytywaniu opinii RIO przekażę do gminy.

Życzę Wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2024 Roku!

Mariusz Kawalec
Ten wątek ma jeszcze 15 odpowiedzi. Przeczytaj całość.