Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żłobki
Autor Wiadomość
Gość


Goście
Gość
 
Post: #1
Żłobki
Kiedy w końcu powstaną żłobki w gminie Mielec? Powinny być już dawno dwa. W Woli i Chorzelowie. Jest program Maluch +. Przeclaw właśnie ma dostać 1,6 mln na remont budynku pod żłobek...
2019-12-10 08:02
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Żłobki
(2019-12-10 08:02)Gość napisał(a):  Kiedy w końcu powstaną żłobki w gminie Mielec? Powinny być już dawno dwa. W Woli i Chorzelowie. Jest program Maluch +. Przeclaw właśnie ma dostać 1,6 mln na remont budynku pod żłobek...

Witam,

nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć.
Mam świadomość potrzeby żłobka, ale jak w tym temacie rozmawiałem z Panem Wójtem (jakiś czas temu) to usłyszałem o masie problemów, więc stwierdziłem, że widocznie dla gminy nie jest to ważne. Postanowiłem poczekać, aż do władz dotrze, iż jest konieczne powstanie żłobka.
Były też próby ze strony Panów radnych Krawczyka i Zaręby, aby uruchomić żłobek w Podleszanach.
Efekty widzimy Sad

Pozdrawiam Mariusz Kawalec
2019-12-10 16:12
Gość


Goście
Gość
 
Post: #3
RE: Żłobki
A rozmawiałeś z wójtem ja myślałem że na sesji sprawę poruszales. też z nim rozmawiałem co jadł na obiad i mówił że schabowe
2019-12-10 19:41
Gość


Goście
Gość
 
Post: #4
RE: Żłobki
Nie mam nic przeciwko żłobkom tylko czy ktoś zrobił jakieś badanie jakie jest zapotrzebowanie na nie? Bo chyba troje czy czworo dzieci na krzyż nie zbilansuje kosztów zorganizowania takiego ośrodka. Chyba przesądowanie w formie konkretnych deklaracji osób zainteresowanych (zainteresowanych a nie wszystkich mieszkańców wsi którzy przychodzą do sklepu po piwo) nie jest wielkim problemem i w takiej deklaracji powinni jeszcze określić ile są w stanie płacić za pobyt dzieck w tej placówce. Jakiś "biznes plan" jest chyba podstawą do każdej działalności. W końcu wymagania w stosunku do żłobków są dużo wyższe i ostrzejsze od przekazania dziecka pod opiekę tzw bony. I tu uważam że lepszym rozwiązaniem byłaby inicjatywa kilku młodych dziewczyn, stworzyć oddolnie działalność pt. "opiekunka/niania" i sprawa załatwiona. Ja uważam, że oddanie dziecka do żłobka to ryzyko i częstszych chorób i mniejszego standardu opieki problem z odprowadzaniem rano trzeba to dziecko wyrwać ze snu i gonić do żłobka, a tak niania przychodzi do domu a jak nie to zabiera dziecko do siebie jedna kobieta opiekuje się waszym dzieckiem - dużo bardziej komfortowa sytuacji dla dziecka i dla was. A płacić trzeba i tak i tak niania wyjdzie drożej ale pytanie jest takie czy jest coś za darmo? Sam miałem dzieci i do żłobka nigdy ich nie oddawałem miałem dwie nianie oczywiście nie w tym samym czasie i powiem tak na jednej się trochę przwiozłem ale druga była jak trzecia babcia finansowo trochę drożej ale dziecko było nakarmione, przebrane, zadowolone, nie płakało - chciało iść do niani. Może to jest lepsze rozwiązanie niż twożenie na siłę żłobka, który będzie świecił pustkami i będzie tylko kolejną inwestycją typu dom strażaka albo pomieszczenie dla rady sołeckiej które świecą w wielu miejscach pustkami i tylko czasem odżywają podczas zebrań.
2019-12-11 12:33
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #5
RE: Żłobki
(2019-12-11 12:33)Gość napisał(a):  Nie mam nic przeciwko żłobkom tylko czy ktoś zrobił jakieś badanie ... które świecą w wielu miejscach pustkami i tylko czasem odżywają podczas zebrań.

Witam,

dziękuję za merytoryczny wpis. Co do pierwszej części wpisu, czyli kalkulacji, to (z mojej) wynikało, że będzie spore zainteresowanie żłobkiem. Fakt - nie było żadnych pisemnych deklaracji ani jakiejś ankiety, a jedynie rozpoznanie na podstawie zgłaszanych próśb i oceny urodzeń. Co do drugiej części wpisu, to jak najbardziej może powstać taka inicjatywa ze strony pań. Gdy jednak takiej inicjatywy nie ma, to jako samorząd mając sygnały, że żłobek jest potrzebny, należałby takowy utworzyć oczywiście po dokładnej ocenie przydatności.

Panowie radni Krawczyk i Zaręba zrobili w tej sprawie spotkanie w budynku OSP w Podleszanach i było spore zainteresowanie. Mięli zbierać też podpisy, ale Wójt określił się, że żłobek powstanie tylko w Woli Mieleckiej, ale do dziś nie powstał.

Pozdrawiam
Mariusz Kawalec
2019-12-11 17:32
Gość


Goście
Gość
 
Post: #6
RE: Żłobki
No właśnie ocena ilości urodzeń czy ktoś to zrobił? Uważam, że bez imiennych, świadomych (tzn. uwzględniających wydatki rodziców na ten cel) deklaracji nie ma nawet co rozbudzać niepotrzebnych złych nastrojów. Spore zainteresowanie? Wiemy że często spore zainteresowanie oznacza chwilową niezdrową i kosztowną sensację pt. "no i co oni zrobią z tą sprawą" takich przykładów mamy mnóstwo w okolicy tak nie można podchodzić do poważnych tematów. Przepraszam ale byłem na tym spotkaniu i powiem tak co to znaczy spore zainteresowanie powiedzmy w Podleszanach osób w wieku prokreacyjnym jest około 1000 na zebranie przychodzi wszystkich około 40 osób
w tym tych najbardziej potencjalnie zainteresowanych powiedzmy 10 (nie wiem bo nie liczyłem) w tym może jedna osoba podnosi temat - Pan radny i może z jedna osoba wyraziła pozytywną opinię to raczej nie jest spore zainteresowanie. Były chyba wyłożone jakieś listy poparcia w sklepie u Pana Gwizdaka i u Pana Zająca ludzie to podpisywali generalnie jak leci wszyscy młodzi, starsi pytanie jaką wartość ma taka ankieta zrobiona na zasadzie - hura na Wójta no chyba niewielką. W tej sprawie należy rozmawiać ale poważnie z młodymi rodzicami jakie jest zapotrzebowanie faktyczne bo zbudować coś takiego jak żłobek czyli pod konkretne osoby to nie problem ale w przypadku niewypału mamy duży problem pozostaje nam sporo drogich małych mebli bezużyteczne małe toalet, małe łóżeczka + pościel (a muszą być one przypisane do konkretnego dziecka) , nocniki, przewijaki itd. generalnie lokal nie nadaje się bez ponownego kosztownego remontu na inne cele. Proszę wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz, że początkowo chętni do posyłania dzieci do żłobka mogą bardzo szybko zmienić zdanie bo powiedzą "no gdyby był tu czy tu to bym dał dziecko d żłobka a tak to wolę niech siedzi z babcią w domu albo i tak jadę do pracy mielca a tam jest lepiej" nie spodoba im się co dziecko dostaje do jedzenia, nie będzie im odpowiadać pani opiekunka, zauważą jakieś zmiany w zachowaniu dziecka pod wpływem żłobka, a wreszcie najważniejsze dziecku nie będzie się podobało być w żłobku pytanie co wtedy będzie gdy zostanie tych dzieci czworo- pięcioro może się tak zdarzyć natomiast pozostanie personel i obiekt, który trzeba utrzymać- jak? Nie jest to prosta sprawa owszem można mieć ambicje na żłobek ale czy stać gminę na eksperymenty tego typu? Wreszcie koszty utrzymania dziecka podobno jest to około 1400/ dziecko miesięcznie oczywiście rodzice zapłacą tylko część tej kwoty ja już widzę komentarze pt. biorą 500+ to niech sobie płacą itp. Ja już nie mam małych dzieci ale jeśli miałbym wnuki posyłać do żłobka to odradzałbym to moim dzieciom. A na drogie eksperymenty na razie po prostu nas nie stać nawet jeśli powstanie żłobka miałoby być w całości sfinansowane z jakiś dotacji bo i tak zostanie po stronie gminy utrzymywanie tego obiektu. I na koniec przykład: w Wielkiej Brytanii jest miejscowość w której śnieg leży może 2 dni w roku napisali tam projekt i dostali dofinansowanie z UE na budowę stoku narciarskiego pytanie czy te wydane pieniądze "pracują/procentują" czy zostały dosłownie wywalone w błoto?
2019-12-12 12:04
Gość


Goście
Gość
 
Post: #7
RE: Żłobki
W Chorzelowie jest wzrost liczby urodzeń od kilku lat, więc jest to zasadne.
2019-12-13 07:35
Gość


Goście
Gość
 
Post: #8
RE: Żłobki
(2019-12-13 07:35)Gość napisał(a):  W Chorzelowie jest wzrost liczby urodzeń od kilku lat, więc jest to zasadne.

Czyli co 2 żłobki?
2019-12-13 12:15
Gość


Goście
Gość
 
Post: #9
RE: Żłobki
Ale robiąc żłobek na Woli Mieleckiej mogliby rodzice np z gminy Czermin jadąc do pracy do Mielca zostawić swoje dzieci za większą dopłatę. W Mielcu brakuje miejsca w żłobkach. Damian
2019-12-13 15:36
Gość


Goście
Gość
 
Post: #10
RE: Żłobki
(2019-12-13 15:36)Gość napisał(a):  Ale robiąc żłobek na Woli Mieleckiej mogliby rodzice np z gminy Czermin jadąc do pracy do Mielca zostawić swoje dzieci za większą dopłatę. W Mielcu brakuje miejsca w żłobkach. Damian

I to jest jakiś argument. Pytanie czy jeśli będzie żłobek na Woli to czy nie będzie walki o kolejny w Chorzelowie bo to też jest logiczne i ludziom z tamtej strony gminy także należałoby w ten sposób pomóc. Dalej twierdzę że bez konkretnych deklaracji zainteresowanych ze świadomością wkładu własnego, analizy i wręcz biznesplanu nie ma co eksperymentować . Na pewno ważniejsza jest oczyszczalnia ścieków tylko z konkretnym dofinansowaniem a nie na kredyt bo się zarżniemy na dzień dzisiejszy każdy mieszkaniec tej gminy winny jest 320 złotych co prawda w powiecie są gminy w których każdy mieszkaniec ma 700-800 zł do oddania no ale może nie próbujmy wygrać tego wyścigu.
2019-12-13 16:03
Gość


Goście
Gość
 
Post: #11
RE: Żłobki
W Chorzelowie jest najbardziej zasadny. Mieszkańcy jadąc na strefę wlasciwie nie wyjeżdżają w miasto tylko jadą obok lotniska.
2019-12-21 20:23
Gość


Goście
Gość
 
Post: #12
RE: Żłobki
(2019-12-21 20:23)Gość napisał(a):  W Chorzelowie jest najbardziej zasadny. Mieszkańcy jadąc na strefę wlasciwie nie wyjeżdżają w miasto tylko jadą obok lotniska.

No właśnie to gdzie jest najbardziej zasadny w Chorzelowie czy na Woli a może Złotniki lub Podleszany z położenia gminy jasno wynika że jeden żłobek nie pogodzi wszystkich a wybudować i utrzymać nawet tylko jeden będzie bardzo ciężko wniosek jest prosty nie budować w ogóle żłobka i zostać przy koncepcji babci lub niani.
2019-12-27 21:59


Skocz do: