Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gospodarka śmieciowa
Autor Wiadomość
123


Goście
Gość
 
Post: #31
RE: Gospodarka śmieciowa
Witam
chcę odnieś się do https://www.youtube.com/watch?v=tL5t29ooFPo
Pani urzędniczka w 2:26:37 udzielając odpowiedzi oczywiście ma 100% rację, ale rację ma także sołtys z Książnic oraz bardzo podoba mi się wypowiedź Pana Motyla. A tak naprawdę chodzi o to żeby zastraszyć tych co blokują budowę kanalizacji lub nie podłączają się do istniejącej. Natomiast wracając do ustawy o utrzymaniu porządku w gminie to gdzieś tak około zimy należy się upomnieć (czytaj żądać) o odśnieżanie dróg ale nie tylko bo do obowiązków gminy należy odśnieżanie także chodników z którego gmina się nie wywiązuje , jeżeli chodnik jest oddzielony od posesji pasem zieleni czyli nie przylega do granicy posesji (rów jest w pasie drogowym i należy do gminy) odśnieżać ma go gmina, zobaczymy czy będzie wywiązywać się z tego obowiązku bo w tym roku nawet drogi nie były odśnieżane uczciwie i na czas, do tego dochodzi koszenie rowów, no i jeszcze chyba komuś umknęło, że popiół z pieców CO też jest odpadem i podlega usuwaniu (dodatkowy kosz do segregacji), a nie jak Pan sołtys z Chorzelowa bredził coś żeby popiół w pole wysypywać bo to dodatkowe tony na wysypisku (popiołu nie wolno sypać na drogi pola itp.
Reasumując to wszystko jeżeli Pani urzędniczka chce straszyć to owszem niektórzy silnie są przestraszeni, najpierw jednak urzędnicy powinni się zastanowić nad jednym, jak minie pierwszy szok i ludzie te szamba jakoś ogarną to tych strachów długo nie zapomną i wreszcie zaczną się upominać o swoje a wtedy bycie urzędnikiem gminnym przestanie już być takie miłe.
2017-05-04 20:40
Sygnalista


Goście
Gość
 
Post: #32
RE: Gospodarka śmieciowa
Słucham relacji z posiedzenia rady gminy z 14 grudnia 2017r w sprawie podwyżki za wywóz śmieci, i jestem oburzony. Tak drastyczna podwyżka podyktowana jest tylko i wyłącznie ratowaniem budżetu gminy który jest na granicy komisarycznego zarządzania. Wybór metody ustalenia opłaty na trzy grupy który dotyka osoby samotne i rodziny dwuosobowe jest sposobem bandyckim, Panie zastępco przewodniczącego rady gminy, gdyż kosztem tych osób wspomaga się tych zasobniejszych. WSTYDU NIE MACIE ZA GROSZ>. Taki trzy grupowy system naliczania jest oczywiście na rękę urzędnikom , gdyż zdejmuje z nich obowiązek tworzenia nowych kwestionariuszy. Wystąpienie Pana zastępcy przewodniczącego było żałosne, bredził coś o demokracji, zapewne miał na myśli demokrację putinowską. Pan wójt mówi tam że dyrektywa unijna zmusza go do przeprowadzenia przetargu z konkretnym oferentem. Panie wójcie jaki to przetarg, kiedy do przetargu staje jeden podmiot, słowo przetarg w tym przypadku jest wyraźnym nadużyciem. Ponadto Panie wójcie jak to jest u Pana z tymi dyrektywami? jedne Pan przyjmuje do wiadomości i przestrzega, a inne, choćby te z podłączeniem do nowej sieci kanalizacji już nie. PS. Pragnę przypomnieć tym chorzelowskim panom i paniom na pasku wójta, że w większości do wyborów chodzą ludzie starsi, i na pewno was z tego zakłamania wyleczą
2017-12-18 17:48
Gość


Goście
Gość
 
Post: #33
RE: Gospodarka śmieciowa
Do Mariusz K. A co by bylo gdyby radni w glosowaniu byli przeciw tej stawce? Bo ja slyszalem ze takie cos musialo przejsc a przeciw sa tylko opozycjonisci bo licza na glosy w nastepnych wyborach, napisz czy wogole byla szansa zablokowac te stawki i np podniesc o 5zl?
2017-12-25 19:21
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #34
RE: Gospodarka śmieciowa
(2017-12-25 19:21)Gość napisał(a):  Do Mariusz K. A co by bylo gdyby radni w glosowaniu byli przeciw tej stawce? Bo ja slyszalem ze takie cos musialo przejsc a przeciw sa tylko opozycjonisci bo licza na glosy w nastepnych wyborach, napisz czy wogole byla szansa zablokowac te stawki i np podniesc o 5zl?

Opłaty za śmieci mają pokryć koszt wywozu i utrzymanie administracji z tym związanej. Tak mówi ustawa. Rada ma podane koszty i jeżeli nie widzi błędów w wyliczeniach, to nie ma powodu do nieprzyjęcia wyliczonych stawek.
W tym przypadku chodziło mi o to, w jaki sposób kwota ta rozłożona jest na mieszkańców.
Nawet projekt uchwały skonstruowany przez gminę był bardziej sprawiedliwy (w mojej ocenie) niż przyjęta przez Radę Gminy uchwała.
Jeżeli ktoś uważa, że wszystko, co teraz robię, to robię z kalkulacją pod zbliżające się wybory, to gratuluję logiki. Zgodnie z takim myśleniem nie powinienem już teraz do wyborów (prawie rok) nic mówić, robić, bo to kampania wyborcza. Można iść dalej z takim tokiem myślenia. Przez całą kadencję, to co robię i mówię to kampania wyborcza, więc też nic nie powinienem robić i mówić.
Odpowiedzcie, jakie ja mam osobiste korzyści z bycia radnym, że miałbym tak strasznie zabiegać o wybór na kolejną kadencję?
Robię to, co uważam za słuszne i uczciwe. Nigdy nie kalkuluję czy mi się to w głosach przełoży na plus, czy minus. Jednym się to podoba innym nie. Takie mamy dziś czasy.


Pozdrawiam
Mariusz Kawalec
2017-12-26 14:50
Gość


Goście
Gość
 
Post: #35
RE: Gospodarka śmieciowa
Ale czy byla mozliwosc zeby stawki wzrosly np o 5 zl a nie o 14? A slowa o opozycji i wyborach to slowa radnego tylko z innej gminy,
2017-12-26 15:47
Lukasz1988
Offline

Zarejestrowani
Super użytkownik
Dołączył: 04.12.2017
Reputacja: 0
Post: #36
RE: Gospodarka śmieciowa
Jakie masz korzyści. Jeśli nie wiesz to pobierasz dietę. Chyba że udzielasz się charytatywne to wyprowadz nas z bledu

Nie musisz ubiegać o kolejną kadencję. Mariusz nic na siłę. Nikt Cię na kolanach prosił nie będzie
2017-12-26 16:11
Gość


Goście
Gość
 
Post: #37
RE: Gospodarka śmieciowa
Mariusz łaski nam nie robisztym że jesteś radnym bo pobierasz za to pieniądze.
2017-12-26 17:25
Gość


Goście
Gość
 
Post: #38
RE: Gospodarka śmieciowa
Nadal czekam na odp dotyczaca czy byla mozliwosc zeby oplata za smiecie wzrosly np o 5 zl? I gdy odp Ci na pytanie dotyczace zatrudnienia w gminie o ktore pytales tez jestem ciekawy ale chyba nie dostaniesz na to precyzyjnej odp
2017-12-30 20:37
123


Goście
Gość
 
Post: #39
RE: Gospodarka śmieciowa
Witam
Akurat to, że cena za wywóz śmieci poszła do góry wcale mnie nie dziwi. Trzeba popatrzeć na to kto te śmieci zabiera (w sensie jaka firma) to była tylko kwestia czasu, ponieważ MPGK praktycznie nie ma konkurencji więc teraz zacznie dyktować ceny i nie tylko ceny, zobaczycie że niedługo będziecie zdejmować etykiety papierowe z butelek plastikowych, w przyszłym roku będziecie sami podawać kubły i worki na samochody a za dwa lata trzeba będzie oddawać przemielony, oczyszczone i posegregowane na kolory plastik i szkło. Pan garbage collector przejdzie tylko sprawdzi
i da Wam po łapach oraz obsobaczy jak weźmiecie o jeden worek za dużo (tak weźmiecie -bo worki trzeba będzie sobie samemu wziąć -wyżebrać u Pana pomocnika garbage collector ) a tak w ogóle to zbierzecie opier...... dlaczego tyle worków zużywacie i cieszcie się że chcą z Wami rozmawiać. Zawód garbage collector staje się coraz bardziej szanowaną i ekskluzywną profesją, na razie Panowie ciemny lud jeszcze edukują, napominają, objaśniają ale przyjdzie taki dzień, że to się skończy będziemy sami produkować, zbierać, sortować , płacić i sami w zębach (oczywiście we własnych workach) zanosić śmieci prosto do przerobienia na nowe przedmioty
2017-12-30 21:19
Lukasz1988
Offline

Zarejestrowani
Super użytkownik
Dołączył: 04.12.2017
Reputacja: 0
Post: #40
RE: Gospodarka śmieciowa
Do 123. Mieszkaniec kosztuje 11.5 tzn tyle mpgk bierze za wywóz. A gmina bierze 18 czyli 6.5 na czysto na osobr. Za tą panią jedna od deklaracji smieciowych? Przecież nawet harmonogramy roznosi mpgk. Ja nie mówię że nie powinno być 1-2 zł ale 6.5? Więc gmina zarabia na sieciach i tyle.
2017-12-31 11:45
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #41
RE: Gospodarka śmieciowa
(2017-12-30 20:37)Gość napisał(a):  Nadal czekam na odp dotyczaca czy byla mozliwosc zeby oplata za smiecie wzrosly np o 5 zl?

Już pisałem:
Opłaty za śmieci mają pokryć koszt wywozu i utrzymanie administracji z tym związanej. Tak mówi ustawa. Rada ma podane koszty i jeżeli nie widzi błędów w wyliczeniach, to nie ma powodu do nieprzyjęcia wyliczonych stawek.
W tym przypadku chodziło mi o to, w jaki sposób kwota ta rozłożona jest na mieszkańców.

Na sesji podawałem przykłady i wyliczenia.
Przyznam, że nie do końca rozumiem pytanie, ale jeżeli chodzi o to, czy w starych (także obecnych) podziałach 1, 2, 3+ mogłoby wszędzie wzrosnąć o 5 zł to odpowiadam: NIE.
Podawałem, jaki był wzrost za wywóz śmieci i ta różnica musi być uwzględniona.

Pozdrawiam Mariusz Kawalec.
2017-12-31 17:25
Gość


Goście
Gość
 
Post: #42
RE: Gospodarka śmieciowa
Ok o to pytalem a gdzie moge zobaczyc jak mozna bylo to inaczej rozlozyc?
2017-12-31 22:12
Gajowy


Goście
Gość
 
Post: #43
RE: Gospodarka śmieciowa
Jeszcze trochę z tymi podwyżkami i ludzie zaczną wywozić te śmieci do lasu, albo zostawiać w przydrożnych rowach. Sama segregacja jako taka ma sens, tylko jaki sens z punktu widzenia ekologii ma sposób odbioru śmieci w okresie zimowym raz w miesiącu a w okresach cieplejszych dwa a nawet trzy razy w miesiącu w maju. Na takim podziale stratne są te gospodarstwa które opalają domy gazem, i nie mają pieców aby to gówno za przeproszeniem móc spalić. I tak wygląda w naszej gminie ekologiczny sposób pozbywania się śmieci, gratulacje za dobre w tym przypadku samopoczucie dla Pań i Panów radnych i Pana wójta również.
2018-01-01 16:05
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #44
RE: Gospodarka śmieciowa
(2017-12-31 22:12)Gość napisał(a):  Ok o to pytalem a gdzie moge zobaczyc jak mozna bylo to inaczej rozlozyc?

Wersji wyliczeń może być bardzo dużo.
Jedna jest w projekcie uchwały:
http://gminamielec.bip.hsi.pl/news/a42bc...XIII.8.pdf
kolejną przedstawiam na sesji:
https://www.youtube.com/watch?v=G9MHYL3b...be&t=44m9s
możemy tworzyć wiele grup i odpowiednio to przeliczyć, aby kwota zebrana pokryła koszty gospodarki odpadami.


(2018-01-01 16:05)Gajowy napisał(a):  1 - Jeszcze trochę z tymi podwyżkami i ludzie zaczną wywozić te śmieci do lasu, albo zostawiać w przydrożnych rowach.
2 - Sama segregacja jako taka ma sens, tylko jaki sens z punktu widzenia ekologii ma sposób odbioru śmieci w okresie zimowym raz w miesiącu a w okresach cieplejszych dwa a nawet trzy razy w miesiącu w maju.
3 - Na takim podziale stratne są te gospodarstwa które opalają domy gazem, i nie mają pieców aby to gówno za przeproszeniem móc spalić. I tak wygląda w naszej gminie ekologiczny sposób pozbywania się śmieci, gratulacje za dobre w tym przypadku samopoczucie dla Pań i Panów radnych i Pana wójta również.

Ad1. Po co będzie ktoś wywoził do lasu, jak i tak musi zapłacić, a gmina ma obowiązek to odebrać. Wyrzucając gdziekolwiek, ryzykuje, bo gdyby został złapany, to ponosi konsekwencje.

Ad2. Gdy wnioskowałem o zabieranie w okresach letnich odpadów 2 razy w miesiącu, miałem na myśli to żeby w ciepłe dni odpady komunalne nie śmierdziały — higiena. Dlaczego w maju jest 3 razy, tego nie rozumiem i tu mam do gminy pretensje.

Ad3. Ogrzewam dom gazem i nie widzę związku śmieci z moim ogrzewaniem. Śmieci segreguję i odkładam, a potem wystawiam do odbioru. Jeżeli nie mieści mi się w jednym worku, to wkładam do drugiego. Worki są w gminie dostępne.

Pozdrawiam
Mariusz Kawalec
2018-01-02 20:14
Wiesiek


Goście
Gość
 
Post: #45
RE: Gospodarka śmieciowa
Mariusz na sesji mówiłeś że mało jest w Gminie rodzin wielodzietnych.
Twierdzenie że większość rodzin 5 osobowych ma minimum 3 źródła dochodu jest krzywdzące dla rodzin 5 osobowych z jedną lub dwoma wypłatami.
Ja osobiści wiem o kilkudziesięciu taki rodzinach tylko wśród kolegów moich dzieci.
Podejrzewam że w Gminie nikt dokładnie nie wie ile tak naprawdę jest rodzin wielodzietnych.
Z tego co pamiętam przy Gminnej karcie dużej rodziny podawana była liczba wydanych kart ogólnopolskich. Sam zastanawiałem się czy o nią się starać bo posiadanie karty nie daje praktycznie żadnych korzyści (używam jej 2x do roku przeważnie podczas wakacji)

Co z pomocą dla rodzin wielodzietnych - co z polityką prorodzinną ??
Skoro Gmina twierdzi że jest mało takich rodzin to proponuje następujące ulgi:
- rodziny wielodzietne płaciły za śmieci jak rodziny 2 osobowe
- zniżki na zajęci w GOK
- zniżki na wyżywienie w szkole
- zniżki za dodatkowe godziny w przedszkolach lub zwolnienie z opłat.
...........
Wszystko można zrobić bez wydawania specjalnej karty, wydawania pieniędzy jedynie minimalnie uszczuplając dochody gminy
2018-01-04 13:21


Skocz do: