Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gospodarka śmieciowa
Autor Wiadomość
koka
Offline

Zarejestrowani
Super użytkownik
Dołączył: 23.9.2012
Reputacja: 0
Post: #16
Exclamation RE: Gospodarka śmieciowa
Z ulotki gminnej można wywnioskować że segregujący będzie miał wywóz 1 raz w miesiącu i do dyspozycji nieszczęsne worki zaś niesegregujący w okresie letnim (4 mies) 2 X na miesiąc, oraz przy rodzinie 6 os. i więcej kosz 240l jeśli dobrze się wczytałem i święty spokój. Jak p. radny chciał więcej popracować nad szczegółami to reszta zarzucała mu że traci czas na "głupoty". Teraz już "musztarda po obiedzie". Już widzę te tłumy za segregacjąConfused
2013-05-21 16:23
lakiluk


Goście
Gość
 
Post: #17
RE: Gospodarka śmieciowa
Pytanie do Panów Radnych.
Dlaczego gospodarstwo 3 osobowe nie segregując śmieci musi zapłacić 504 zł
rocznie za 17 wywozów co daje prawie 30 zł za pojemnik 120l.
Właściciele budynków niezamieszkałych za dokładnie taki sam pojemnik muszą zapłacić 24 zł za jeden wywóz.
Dlaczego jedni płacą dużo więcej od innych dokładnie za to samo???
2013-05-30 19:53
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #18
RE: Gospodarka śmieciowa
(2013-05-30 19:53)lakiluk napisał(a):  Pytanie do Panów Radnych.
Dlaczego gospodarstwo 3 osobowe nie segregując śmieci musi zapłacić 504 zł
rocznie za 17 wywozów co daje prawie 30 zł za pojemnik 120l.
Właściciele budynków niezamieszkałych za dokładnie taki sam pojemnik muszą zapłacić 24 zł za jeden wywóz.
Dlaczego jedni płacą dużo więcej od innych dokładnie za to samo???

Po pierwsze to sam też uważam, że są za wysokie ceny śmieci o czym mówiłem na sesji. Jednak Gospodarstwo 3 osobowe i więcej nie ma ograniczeń za ile śmieci płaci. Może Pan wyprodukować 500L miesięcznie i zapłaci Pan tą samą stawkę. Właściciele niezamieszkałych budynków są rozliczani za każdy pojemnik wg cennika.

Mariusz Kawalec
2013-05-30 20:04
Wiesiek


Goście
Gość
 
Post: #19
RE: Gospodarka śmieciowa
Czyli dobrze rozumiem że wybierając opcję segregacji, segreguję do worków odpady selektywnie zbierane a do pojemnika gromadzę odpady które nie podlegają segregacji lub są np czymś zabrudzone ....
i nie mam ograniczenia co do produkcji śmieci niesortowanych
Gdzie tu działalność proekologiczna ustawy ??
Skąd gmina wiedziała ile będzie kosztował wywóz tych śmieci, skoro w momencie głosowania stawek nie było wiadomo kto będzie te śmieci zbierał??
Ile gmina planuje zarobić na ustawie śmieciowej i na co ten zysk przeznaczy ??
2013-06-12 05:54
Gość


Goście
Gość
 
Post: #20
RE: Gospodarka śmieciowa
Nawet bez gruntownej analizy ilości wywozów i cen jasno widać że jesteśmy bici w trzy litery właściwie to za chęć sortowania śmieci zostaliśmy ukarani cenowo obecnie za kosz płacę 12zł i wywóz jest 2 razy teraz będę płacił za kosz 14 złotych (28 na miesiąc) i jeszcze muszę bawić się w sortowanie jest to chytry plan Gmina nas wyrolowała na śmieciach. I co mi z tego że mogę wyprodukować ile chcę tych śmieci jak przecież kosz ich więcej nie przyjmie, w miesiącach zimowych nie ma szans na to aby 1 kosz wystarczył na cały miesiąc co mam może wozić te niesortowane śmieci do PZS-u to jest wszystko popieprzone. Raz w miesiącu to może przy jednej osobie ten kosz starczy ale nie przy trzech i więcej.
2013-06-12 12:01
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #21
RE: Gospodarka śmieciowa
(2013-06-12 05:54)Wiesiek napisał(a):  1 Czyli dobrze rozumiem że wybierając opcję segregacji, segreguję do worków odpady selektywnie zbierane a do pojemnika gromadzę odpady które nie podlegają segregacji lub są np czymś zabrudzone ....
i nie mam ograniczenia co do produkcji śmieci niesortowanych
2 Gdzie tu działalność proekologiczna ustawy ??
3 Skąd gmina wiedziała ile będzie kosztował wywóz tych śmieci, skoro w momencie głosowania stawek nie było wiadomo kto będzie te śmieci zbierał??
4 Ile gmina planuje zarobić na ustawie śmieciowej i na co ten zysk przeznaczy ??

Ad. 1 Segreguje Pan odpowiednie frakcje (szkło, plastik, papier, biodegradowalne) do worków (i/lub) pojemników oraz komunalne pozostałe do pojemnika (i/lub) worka. Jeżeli plastik, szkło jest czymś zabrudzone to wędruje do swojej frakcji tylko opróżnione (chodzi o to, aby nie było napoju w butelce czy połowy jogurtu w kubku). Nie ma ograniczenia ilościowego co do żadnej frakcji.

Ad. 2 Śmiecie posegregowane trafią do recyklingu, a nie na wysypisko.

Ad. 3 Gmina robiła wyliczenia na podstawie dotychczasowej ilości śmieci odbieranych przez MPGK i firmy odbierające pozostałe śmieci. Dla mnie logiczne jest, że najpierw powinien być przetarg, a później obliczanie stawek, ale jakaś gmina tak chciała zrobić i Wojewoda im uchylił.

Ad. 4 To pytanie raczej do Wójta (bo On chciał wyższych cen), ale tutaj do momentu ogłoszenia zwycięzcy i kwoty przetargu trudno mówić o zysku. Jak okaże się, że po przetargu kwota będzie niższa jak zakładana to ceny można obniżyć.

Mariusz Kawalec
2013-06-12 23:30
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #22
RE: Gospodarka śmieciowa
(2013-06-12 12:01)Gość napisał(a):  Nawet bez gruntownej analizy ilości wywozów i cen jasno widać że jesteśmy bici w trzy litery właściwie to za chęć sortowania śmieci zostaliśmy ukarani cenowo obecnie za kosz płacę 12zł i wywóz jest 2 razy teraz będę płacił za kosz 14 złotych (28 na miesiąc) i jeszcze muszę bawić się w sortowanie jest to chytry plan Gmina nas wyrolowała na śmieciach. I co mi z tego że mogę wyprodukować ile chcę tych śmieci jak przecież kosz ich więcej nie przyjmie, w miesiącach zimowych nie ma szans na to aby 1 kosz wystarczył na cały miesiąc co mam może wozić te niesortowane śmieci do PZS-u to jest wszystko popieprzone. Raz w miesiącu to może przy jednej osobie ten kosz starczy ale nie przy trzech i więcej.

Zgadzam się, że jest za drogo...ale http://www.wolamielecka.info/index.php?news&nid=411
Kosz można wziąć większy jak mniejszy nie wystarcza. Można też w dodatkowe worki zbierać lub odwieźć do PSZOK-u (ma być dwa takie punkty w gminie). Wiem, że jest to dalekie od doskonałości, ale liczę, że będziemy to na bieżąco dopracowywać.

Mariusz Kawalec
2013-06-12 23:39
Gość


Goście
Gość
 
Post: #23
RE: Gospodarka śmieciowa
Chciałbym się wreszcie dowiedzieć z czego wynika tak wysoka opłata za śmieci (i nie chodzi mi o odpowiedz że tak zagłosowała RG), dlaczego przez ekologię mamy być ładowani po kieszeni wykonując tak naprawdę część pracy za sortownię odpadów zgadzam się że nie sortowane powinny być droższe aby zachęcić-zmusić właśnie do sortowania
Co to za działania pro ekologiczne jak ci co im się nie chce albo mają na to kasę dalej ładują wszystko razem gdzie tu jest wychowanie proekologiczne.
Skoro stawki za wywóz były ustalone przed przetargiem chciałbym wiedzieć jaka oferta wygrał przetarg jakoś nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
Dlaczego ten temat jest tak mydlony.
2013-09-16 10:31
Gość


Goście
Gość
 
Post: #24
RE: Gospodarka śmieciowa
Pytanie do Pana Radnego.
No stronie http://www.wolamielecka.info/index.php?news&nid=502 umieścił Pan opis co można wystawić podczas zbiórki dużych odpadów. Gdzie zatem można wyrzucić np porcelanową umywalkę, szybę samochodową skoro ani tu, ani do poselekcjonowanych odpadów szklanych? Do kosza zmieszanego chyba też nie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
2013-09-28 20:39
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #25
RE: Gospodarka śmieciowa
Zaczerpnąłem informacji w gminie i można umywalki itp. wystawić. Szybę samochodową też, ale rozumiem, że chodzi o jedną sztukę. Większa ilość świadczy o prowadzonej działalności gospodarczej, a wtedy powinna być osobna umowa podpisana z odbiorcą.
Czekam na dokładniejszą informację z gminy i zaktualizuję wtedy informację.

Mariusz Kawalec
2013-09-30 15:31
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #26
RE: Gospodarka śmieciowa
Po interwencjach w gminie nastąpiły zmiany w opisie co gdzie ma być segregowane. Po zmianach wygląda to w przypadku zbiórki wielkogabarytowej tak:

WYSTAWIAMY: stoły, szafy, krzesła, sofy, kanapy, dywany, wózki dziecięce, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów, szafki, ramy okienne, drzwi, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety i inne a także części samochodowe, opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

NIE WYSTAWIAMY: materiałów i części budowlanych oraz odpadów z remontów, odpadów ogrodowych, worków na śmieci lub kartonów z odpadami domowymi (komunalnymi zmieszanymi).

Mariusz Kawalec
2013-10-09 10:22
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #27
RE: Gospodarka śmieciowa
(2013-09-16 10:31)Gość napisał(a):  Chciałbym się wreszcie dowiedzieć z czego wynika tak wysoka opłata za śmieci (i nie chodzi mi o odpowiedz że tak zagłosowała RG), dlaczego przez ekologię mamy być ładowani po kieszeni wykonując tak naprawdę część pracy za sortownię odpadów zgadzam się że nie sortowane powinny być droższe aby zachęcić-zmusić właśnie do sortowania
Co to za działania pro ekologiczne jak ci co im się nie chce albo mają na to kasę dalej ładują wszystko razem gdzie tu jest wychowanie proekologiczne.
Skoro stawki za wywóz były ustalone przed przetargiem chciałbym wiedzieć jaka oferta wygrał przetarg jakoś nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
Dlaczego ten temat jest tak mydlony.

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie postanowiłem zadać je na sesji.
Proszę odsłuchać tego pytania i odpowiedzi tu kliknij:
To pytanie pada w siódmej minucie filmiku.

Mariusz Kawalec
2013-11-08 11:08
123


Goście
Gość
 
Post: #28
RE: Gospodarka śmieciowa
Chciałbym poruszyć temat wystawiania koszy przed posesję.
MPGK tłumaczy konieczność wystawiania koszy przed posesję tym iż chcą ochronić pracowników przed pomówieniami o kradzieże etc. otóż w sytuacji takiej kiedy posesja jest zamknięta oczywiście MPGK ma rację pracownik nie będzie właził przez płot bo to nosiłoby znamiona przestępstwa, natomiast jeżeli brama jest otwarta a kosz usytuowany jest tuż za bramą ale na posesji i pracownik nie ma potrzeby łazić po obejściu takiego znamiona nie będzie i powinien kosz zabrać z takiego miejsca to po pierwsze[/size].
Po drugie jeżeli rzeczywiście pracownicy gminy mają zakaz wejścia na posesje to co w takim razie robi na niej pracownik spisujący licznik - tym bardziej że dodatkowo wchodzi do domu. Jeżeli MPGK tak trzyma się przepisów to powinno dokonywać zdalnego spisywania liczników wody.
Po trzecie:
wystawianie kubłów przed posesję na chodnik naraża właścicieli nieruchomości na odpowiedzialność karną – pozostawianie pojemników na śmieci na chodniku przed posesją jest bowiem wykroczeniem z art. 90 i 91 Kodeksu Wykroczeń oraz art. 39 Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych:

Art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Art. 91. Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.
Art. 39 pkt. 1 w/w Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych stanowi co następuje:
Art. 39. 1. Zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. W szczególności zabrania się:
1) lokalizacji obiektów budowlanych, umieszczania urządzeń, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego;
Po czwarte potrzeba wystawiania pojemników wynika z czego innego pracownicy mają po prostu wygodnie gdy kubły są ustawione przy drodze i nigdzie nie muszą łazić to jest ich wygoda, oszczędność czasu itp ale jeśli tak to patrz punkt 3 . Kto zostanie pociągnięty do odpowiedzialności jeżeli wystawiony kubeł będzie powodem wypadku, także kto odpowie gdy już pusty kubeł będzie powodem wypadku . Dotyczy to zwłaszcza rowerzystów gdyż jazda chodnikiem jest dozwolona w kilku szczególnych przypadkach (proszę sobie doczytać) Z mojego punktu widzenia jeżeli moje dziecko uderzy w kosz stojący na chodniku i nie daj Boże coś mu się stanie MPGK beknie jak złoto.
Reasumując pomysł wystawiania jest durny i nieprzemyślany nie ma żadnej podstawy prawnej wręcz przeciwnie łamie prawo.
Pozdrawiam
2015-07-22 09:44
koka
Offline

Zarejestrowani
Super użytkownik
Dołączył: 23.9.2012
Reputacja: 0
Post: #29
RE: Gospodarka śmieciowa
(2013-06-12 23:39)Mariusz K. napisał(a):  
(2013-06-12 12:01)Gość napisał(a):  Nawet bez gruntownej analizy ilości wywozów i cen jasno widać że jesteśmy bici w trzy litery właściwie to za chęć sortowania śmieci zostaliśmy ukarani cenowo obecnie za kosz płacę 12zł i wywóz jest 2 razy teraz będę płacił za kosz 14 złotych (28 na miesiąc) i jeszcze muszę bawić się w sortowanie jest to chytry plan Gmina nas wyrolowała na śmieciach. I co mi z tego że mogę wyprodukować ile chcę tych śmieci jak przecież kosz ich więcej nie przyjmie, w miesiącach zimowych nie ma szans na to aby 1 kosz wystarczył na cały miesiąc co mam może wozić te niesortowane śmieci do PZS-u to jest wszystko popieprzone. Raz w miesiącu to może przy jednej osobie ten kosz starczy ale nie przy trzech i więcej.

Zgadzam się, że jest za drogo...ale http://www.wolamielecka.info/index.php?news&nid=411
Kosz można wziąć większy jak mniejszy nie wystarcza. Można też w dodatkowe worki zbierać lub odwieźć do PSZOK-u (ma być dwa takie punkty w gminie). Wiem, że jest to dalekie od doskonałości, ale liczę, że będziemy to na bieżąco dopracowywać.

Mariusz Kawalec

Przyszedł okres jesienno-zimowy, Święta za pasem a śmieci tyle samo co w okresie wiosenno-letnim, pojawia się jednak problem co z "nadwyżką", wiem że MPGK jeździ do śmieci dalej co 2 tyg. ale - niestety - obsługuje tylko podmioty publiczne i chyba firmy. Czy nie ma szans na powrót do 2-óch tygodni w zimie? Mimo segregacji problem nadwyżek ciągnie się do powrotu 2-tygodniowego. Są jakieś rozwiązania? PSZOK? Teraz - po 2-óch latach nic nie zostało finansów po "reformie śmieciowej"?
2016-12-12 18:07
Mariusz K.
Offline

Główny Administrator
Główny Administrator
Dołączył: 19.8.2012
Reputacja: 0
Post: #30
RE: Gospodarka śmieciowa
(2016-12-12 18:07)koka napisał(a):  
(2013-06-12 23:39)Mariusz K. napisał(a):  
(2013-06-12 12:01)Gość napisał(a):  Nawet bez gruntownej analizy ilości wywozów i cen jasno widać że jesteśmy bici w trzy litery właściwie to za chęć sortowania śmieci zostaliśmy ukarani cenowo obecnie za kosz płacę 12zł i wywóz jest 2 razy teraz będę płacił za kosz 14 złotych (28 na miesiąc) i jeszcze muszę bawić się w sortowanie jest to chytry plan Gmina nas wyrolowała na śmieciach. I co mi z tego że mogę wyprodukować ile chcę tych śmieci jak przecież kosz ich więcej nie przyjmie, w miesiącach zimowych nie ma szans na to aby 1 kosz wystarczył na cały miesiąc co mam może wozić te niesortowane śmieci do PZS-u to jest wszystko popieprzone. Raz w miesiącu to może przy jednej osobie ten kosz starczy ale nie przy trzech i więcej.

Zgadzam się, że jest za drogo...ale http://www.wolamielecka.info/index.php?news&nid=411
Kosz można wziąć większy jak mniejszy nie wystarcza. Można też w dodatkowe worki zbierać lub odwieźć do PSZOK-u (ma być dwa takie punkty w gminie). Wiem, że jest to dalekie od doskonałości, ale liczę, że będziemy to na bieżąco dopracowywać.

Mariusz Kawalec

Przyszedł okres jesienno-zimowy, Święta za pasem a śmieci tyle samo co w okresie wiosenno-letnim, pojawia się jednak problem co z "nadwyżką", wiem że MPGK jeździ do śmieci dalej co 2 tyg. ale - niestety - obsługuje tylko podmioty publiczne i chyba firmy. Czy nie ma szans na powrót do 2-óch tygodni w zimie? Mimo segregacji problem nadwyżek ciągnie się do powrotu 2-tygodniowego. Są jakieś rozwiązania? PSZOK? Teraz - po 2-óch latach nic nie zostało finansów po "reformie śmieciowej"?

Poruszyłem ten temat na sesji TU ... kliknij
PSZOK - gmina podpisała z miastem umowę i naszą gminę obsługuje PSZOK na "wysypisku śmieci" w Mielcu. Tam można wywozić nadwyżki. Obecne stawki są skalkulowane do takiej częstotliwości wywozu jaka jest. Zwiększenie tej częstotliwości oznaczałoby podwyżkę (pomijając inne aspekty prawne - trwająca umowa).
Pozdrawiam Mariusz Kawalec
2016-12-16 22:07


Skocz do: